Оладипо рече „НЕ“ на двегодишен договор од 45 милиони долари

Оладипо

Хјустон Рокетс му понуди двегодишен договор на Виктор Оладипо, но доби негативен одговор.

Налето одличниот шутер ќе биде слободен агент и ќе се обиде да склучи соработка на подолг период. Рокетси нема да имаат можност да преговараат за него на крајот од сезоната, па во наредниот период ќе се обидат да ја подобрат понудата.

Управата за овој случај тимот од Тексас треба да ја донесе до 25 март. Оладипо се наоѓа во последната година од договорот со Индијана, која го пресели во Хјустон во трејдот на Џејмс Харден во Бруклин.

28-годишникот ќе биде атрактивен слободен агент на пазарот. Неговите квалитети се добро познати и интересни за многу екипи, ако претходно не се реши неговата иднина.

Оладипо има просек од 18,9 поени; 4,9 скока и 4,8 асистенции на 13 натпревари со „ракетите“ оваа сезона.