Обрадовиќ постави негативен рекорд, сезоната ја почна на секојдневен начин

Екипата на Партизан се врати во Евролигата, но нема добар старт. Белграѓани имаат три порази во низа, нешто што претставува и негативен рекорд за тренерот Жељко Обрадовиќ.

Никогаш во кариерата популарниот Жоц не стартувал со три порази во најквалитетното европско кошаркарско натпреварување. Во својата 28-годишна кариера, Обрадовиќ водеше шест клуба, но никогаш не му се случило ова.

Девет пати неговиот скор по три кола беше 2-1, додека четири пати бил 1-2. Партизан досега загуби од Алба, Басконија и Милано, а следниот дуел е против италијанска Виртус Болоња.