Нова сезона, стари фаворити - Стартува најнепредвидливата Евролига

И покрај неоптимистичните најави во претходните месеци, најквалитетната европска кошарка сепак се враќа на големата сцена според однапред договорениот календар и со клубовите од натпреварувањето во 2019/2020. Бидејќи сезоната беше прекината во март и не продолжи, кон крајот на мај, седиштето на Евролигата донесе одлука елитното натпреварување да не ги менува учесниците, па Црвена Звезда по седми пат ќе биде претставник на Србија и регионот. За жал, публиката ќе биде само на ретки локации во воведната фаза на сезоната. Причината е, се разбира, строгите мерки на претпазливост и спречување на ширењето на коронавирусот. Исклучок е Жалгирис, чии државни власти дозволија употреба на една петтина од капацитетот на „Жалгирио арената“ па така на натпреварите од евролигашкиот турнир „We Are Back“ имаше околу 2.700 посетители, во согласност со сите пропишани мерки.

Сите квоти од денешните натпревари од првото коло на Евролигата

Црвена Звезда направи голем рез во текот на летото и сврте нов лист во историјата на клубот. Драган Шакота доброволно се повлече од функцијата шеф на стручниот штаб со цел да му отстапи место на многу помладиот и многу поамбициозниот тренер - Саша Обрадовиќ. Поранешниот репрезентативец на Југославија долго, темелно и вредно го градеше својот пат кон височините во Евролигата и се врати во Црвена Звезда како етаблиран експерт, со долгогодишно искуство во Германија, Русија и Франција и добро развиена филозофија. Црвена Звезда ќе ја врати играта која ѝ донесе успех во златната ера на Дејан Радоњиќ. Но, со потписот на Обрадовиќ, Звезда ќе мора да игра цврста одбрана и секој кошаркар ќе мора да игра така за да има ефект, а исто така ќе бара со брза транзиција да се меле противникот. И многу напади со „Pik’n’roll“!

Во споредба со ланската сезона, ростерот е драстично променет, но Звезда не брзаше со купувањето само за да ги пополни дупките. Засилувањата беа избрани по детални анализи и според вкусот на Саша Обрадовиќ. Бековскиот трилинг Лоренцо Браун - Били Берон - Кевин Пантер беше заменет со Џордан Лојд, Кори Валден и Ленгстон Хол. Од нив се очекува да бидат движечката сила на Црвена Звезда и играчи со најмногу поени и асистенции во свои раце.

Марко Симоновиќ се врати по третпат со цел со своето искуство да придонесе во зајакнувањето на тимската хемија и да даде квалитет од втор план. Обрадовиќ ги повлече Алекс Раданов и Алекс Ускоковиќ од ФМП, кои ќе се обидат да ја искористат довербата на поранешниот трофеен ас и конечно да ја пронајдат својата вистинска улога во Звезда, а од Железник пристигна и Дуоп Рит. Младиот поливалентен кошаркар од Австралија покажа напредок во претходната сезона во споредба со натпреварувањето 2018/2019 година и со тоа заслужи покана што не се одбива.

Едно од засилувањата беше и Ландри Ноко, но неговите проблеми со срцето сепак претставуваа преголем ризик за Звезда да продолжи да соработува со него. Наместо Ноко пристигна Емануел Тери. Голем работник, со огромни резерви на енергија, одличен дефанзивец, но и некој што сака силни забивања и блокови. За време на подготовките, улогите на поединците се кристализираа. Лојд и Валден се поврзаа и се чини дека создавањето на силен бековски тандем за претстојните предизвици е во процес. Тие во свои раце имаа најдобар скор, а двајцата покажаа подготвеност да го подигнат квалитетот за октава повеќе од минатата година. Хол најмногу го разигруваше тимот и веќе ја прифати улогата на прв плејмејкер. Огњен Кузмиќ треба да биде одлично засилување. Српскиот репрезентативец имаше доволно време да работи на себе по крајот на сезоната, а за време на подготовките покажа дека се враќа во некогашната форма и дека Обрадовиќ може да смета на него. Рит имаше неколку интересни улоги, но останува да видиме како ќе се снајде во височините на кои не бил порано. Екипата, во осумте одиграни натпревари во кои запиша осум победи, играше страшно силна одбрана, што најверојатно ќе биде заштитен знак на овој тим, а првиот човек на клубот, Небојша Човиќ, најави „напад на врвот на Евролигата“. На „Мал Калемегдан“ се очекува да пристигнат уште две засилувања, еден шутер и можеби уште еден играч кој би покривал повеќе позиции, доколку се најде соодветно решение.

Анадолу Ефес останува меѓу главните фаворити за освојувањето на титулата. Првопласираната екипа од првиот дел од минатата сезона не смени скоро ништо! Само Алек Питерс го напушти клубот, а договорите беа продолжени со Родриго Боби, Крис Синглтон, Тибор Плејс, Брајант Данстон и Краун Симон. Како водачи на Ефес ќе останат Василије Мициќ и Шејн Ларкин, или европските „браќа Сплеш“. Најдобриот бековски тандем во Европа ќе има задача да го стори истото како пред март годинава и да продолжи со тој тренд, но и да ги достигне височините од сезоната пред тоа, кога Ефес отиде во финалето, само што овој пат треба да го донесе трофејот дома.

ЦСКА направи исклучително моќен тим. Од Пиреја пристигна Никола Милутинов како долгогодишна желба на Димитрис Итудис, а од никаде одекна голема експлозија за трансферот на Ток Шенгелија! Првата виолина на Басконија долго време беше меѓу најкомплетните играчи на европската кошаркарска сцена и сега сигурно ќе биде идеален партнер на Милутин во рекетот. „Армејците“ претходно го продолжија договорот со Мајк Џејмс за уште три години, па јадрото на тимот со Милутин, Шенгелија, Џејмс и опоравениот Вил Клејбурн треба да претставува страв и трепет и да ги направи „армејците“ можеби првиот кандидат за сите достапни пехари!

Барселона пријателски се раздели со Светислав Пешиќ по загубеното финале во АЦБ-лигата, а неговото место го зазеде Сарунас Јасикевичиус. А со него и едно бомбастично засилување - Ник Калатес! Грчкиот ас пристигна во Каталонија и ја комплетираше застрашувачката петорка, која дури ја доби и етикетата „дрим тим“ затоа што тука се и Кори Хигинс, Виктор Клавер, Никола Миротиќ и Брендон Дејвис. Анте Томиќ и Пау Рибас го напуштија тимот и ја засилија соседната Бадалона, додека Кевин Пангос се пресели во Зенит. Реал Мадрид остана верен на стариот и докажан принцип дека добрите работи не треба да се менуваат премногу. „Бланкосите“ собраа 2.200.000 евра за Алберт Абалде, суперталентираниот плејмејкер Карлос Алосен беше вратен од Сарагоса, а Мадрид го напушти Џордан Мики кој се пресели во Химки. Салах Мејри стана слободен агент, Клемен Препелиќ повторно е пратен на позајмица во Валенсија, додека Марио Накиќ замина во Остенде. Нови договори добија Фелипе Рејес, како и Руди Фернандез и Џеси Керол, Ентони Рендолф и Треј Томпкинс.

Милански Армани повторно направи големи промени во својот ростер во споредба со минатата сезона. Пристигнаа Кевин Пантер, Зак Лидиј, младиот плејмејкер Дејвид Морети, Малком Делејни, Чевон Шилдс, Кајл Хајнс и Луиџи Датоме! Меѓу оние што заминаа беше и Немања Недовиќ, кој ги засили редовите на Панатинаикос. Владимир Мицов останува „модел“ и оваа сезона по барање на тренерот Еторе Месина.

Фенербахче претрпе најголема трансформација ова лето. Златната ера на Жељко Обрадовиќ во Истанбул заврши, а селекторот на Србија, Игор Кокошков, пристигна на клупата на поранешниот европски и турски шампион, откако ја напушти позицијата помошник на Лук Волтон во Сакраменто. Новото поглавје во историјата на Фенер започнува со драстично помал буџет отколку претходните години, но сè уште има интересен тим. Никола Калиниќ го напушти клубот, придружувајќи му се на Вања Маринковиќ во Валенсија, потоа заминаа и Луиџи Датоме, Костас Слукас, Џефри Ловерн, Дерик Вилијамс, Малком Томас и Џејмс Нанели, што претставува голем удар за остварување на клупските амбиции. Кокошков одлучи сите споменати супер-ѕвезди да ги замени со далеку подостапни решенија - Лоренцо Браун, Едгарас Улановас, Данило Бартел, Џони Хамилтон, Џарел Еди, Кенан Сипахи и Дијшон Пјер. Нандо де Коло и Јан Весели останаа како лидери на играта од минатата сезона. Големо прашање е што да очекуваме од Фенер, а сезоната ќе го покаже крајниот потенцијал на овој тим.

Исто така, Макаби може да биде високо пласиран, бидејќи тренерот Јанис Сферопулос го засили тимот со доведување на Анте Жижиќ и Драган Бендер, а ги задржи одличните Скоти Вилбекин и Отело Хантер. Суперталентираниот Дени Авдија реши да замине во НБА.
Валенсија исто така има интересен проект, Панатинаикос и Басконија направија многу промени во текот на летото, Зенит повторно многу инвестираше... Како и да е, нè чека брутална сезона, полна со натрупани натпревари и забрзана програма поради Олимписките игри следната година во Токио.