Намерно удри противник и му ја скрши вилицата, па го чека суспензија и отказ (ВИДЕО)

Викенд дуелот од француската Про А лига, меѓу Роане и Левалоа им припадна на домаќините (80-67). 

Сепак, истиот го одбележа еден воопшто неспортски потег на еден од домашните играчи. Бубакар Туре со лакт му ја скрши вилицата на босанскиот кошаркар Миралем Халиловиќ. Босанецот во лутина тргна да го брка ривалот, ама беше спречен инцидент. 

  • Ударот на Туре:

Халиловиќ ќе мора да паузира барем три месеци поради скршеницата, а Туре го очекува суспензија до крајот на сезоната и веројатно ќе заработи отказ во Роан.