„Мрежичките“ уште барем две седмици без првата ѕвезда

Екипата на Бруклин Нетс ќе мора уште некое време да игра без првата ѕвезда, Кевин Дурант. 

Најдобриот играч на „мрежичките“ се повреди на осми јануари, во победата над Мајами. Оттогаш неговите соиграчи мора да се снаоѓаат без него во НБА лигата. 

Според најавите, Дурант не е близу до кам-бек на паркетот. Првата ѕвезда на Нетси го чека пауза од уште најмалку две седмици. Се цели на тоа Дурант да се врати за „Ол-стар“ викендот кој се игра од 17 до 19 февруари.

Оваа сезона Дурант бележеше просек од 29,7 поени по натпревар, со 5,3 асистенции.