ВИДЕО: Минесота пресилна за „јастребите“, Јанис се врати и донесе победа за Милвоки

Во најефикасниот натпревар во ноќната НБА програма, Атланта загуби од Минесота со 136-115, а српскиот ас Богдан Богдановиќ се врати на теренот откако пропушти еден натпревар против Бостон поради проблем со грбот. „Јастребите“ не се радуваа на триумф, а и Богдан не пружи ниту позабележителна игра. Прашањето на победникот беше решено во првото полувреме, кое им припадна на гостите со резултат 76-52. Ентони Едвардс го предводеше својот тим до победа со 32 поени, осум скока и пет асистенции, Мајк Конли додаде 21 поен со шест асистенции, Џејден МекДаниелс постигна 19 поени, додека Кајл Андерсон забележа „трипл-дабл“ со 14 поени, 12 асистенции и 10 скокови.

Во домашниот тим Тре Јанг беше подобар од останатите со 41 поен, седум асистенции и шест скока. Ониека Оконгву имаше „дабл-дабл“ ефект со 16 поени и 14 скока, а Деандре Хантер постигна 15 поени. Минесота е седма во Западната конференција со скор 35/34, додека Атланта е осма во Источната конференција со скор од 34 победи и 35 порази.

Хјустон на домашен терен го победи Бостон со 111-109 и ја прекина серијата од три порази. Џејлен Грин беше најефикасен кај Хјустон со 28 поени и седум скока, а Џабари Смит Јуниор имаше „дабл-дабл“ учинок со 24 поени и 11 скока. Џејлен Браун постигна дури 43 поени за гостинскиот тим, Џејсон Тејтум постигна 22 поени, осум скока и шест асистенции, а Малколм Брогдон крај своето име запиша 20 поени. Бостон е втор на Истокот со 47 победи и 22 порази, додека Хјустон е на последното петнаесетто место на Западот со 16 победи и 52 порази.

Голден Стејт на домашен терен го победи Феникс со 123-112. Клеј Томпсон беше најефикасен во дресот на актуелниот шампион со 38 поени, Стивен Кари додаде 23 поени, со седум скока, додека Џордан Пул запиша 20 поени и шест асистенции. Најдобар учинок кај Феникс имаше Девин Букер со 32 поени, а Деандре Ајтон оствари „дабл-дабл“ ефект со 27 поени и 12 скока. Феникс е четврти на Западот со 37 победи и 31 пораз, а Голден Стејт е на петтото место со скор 36/33.

Милвоки го совлада Сакраменто на гости со 133-124, со „дабл-дабл“ учинок на Јанис Андетокумбо (46 поени и 12 скокови). Мемфис го совлада истоимениот тим во Далас со 104-88. Тимот од Тексас беше ослабен со неиграњето на Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг. Детроит и Мајами победија на домашен терен и ја оправдаа фаворитската улога. Детроит ја победи Индијана со 117-97, со што ја прекина серијата од единаесет последователни порази, додека Мајами ја победи Јута со 119-115.