ВИДЕО: Милион фанови на шампионската парада на Вориорси!

Кошаркарите на Голден Стејт втора година по ред стигнуваат до шампионскиот прстен на НБА лигата, откако тимот предводен од Стив Кер на перфектен начин ја доби финалната серија со големиот ривал Кливленд (4-0).

Вориорси уште еднаш докажаа дека немаат конкуренција во најсилното кошаркарско натпреварување во светот, а на шампионската парада низ улиците на Оукланд беа поддржани од над милион фанови. 

Речиси половина град излезе на улиците и ги поздрави Дурант, Кари, Томпсон, кои најавија дека овој успех не им е последен и дека следната сезона ќе атакуваат на „хет-трик“.

 

Back 2 Back #WarriorsParade

A post shared by Golden State Warriors (@warriors) on

 

 

One emoji to describe the #WarriorsParade?

A post shared by Golden State Warriors (@warriors) on