ВИДЕО: Мемфис гази сè пред себе, Минесота го „тресна“ Голден Стејт

Кошаркарите на Атланта Хокс се вратија на негативен скор во НБА лигата, откако на домашен терен загубија од Мемфис Гризлис со 123-119.

Џа Морант се врати во стартниот тим по тешките проблеми кои ги имаше надвор од теренот и во шестата последователна победа на Гризлис забележа 27 поени, три скока и шест асистенции, а го следеше Дезмонд Бејн со 25 поени и пет асистенции.

Тре Јанг беше најдобар кај Хокси со 28 поени и 10 асистенции, Клинт Капела имаше 18 поени, 16 скока и четири скока, додека Богдан Богдановиќ даде 10 поени, со по два скока и асистенции.

Во многу важен натпревар за исходот од битката за плеј-офот на Западот, Минесота го победи Голден Стејт на гостински терен со 99-96, а блескаше Рид со 23 поени и шест скока. Руди Гобер постигна 10 поени и 18 скока, а Карл-Ентони Таунс заврши со 14 поени.

Стеф Кари промаши тројка од тешка позиција за продолжение, но беше одличен во таборот на Вориорси со 20 поени, шест скока и девет асистенции, додека најефикасен беше Џордан Пул со 27 поени.

И без Џејсон Тејтум, Бостон Селтикс го декласира Сан Антонио со 137-93. Џејлен Браун беше најефикасен со 41 поен, Малколм Брогдон даде 20 поени, а Дерик Вајт беше автор на 19 поени. Зак Колинс постигна 21 поен за Спарси.

Со 29 поени на Ануноби и 28 на ВанВлит, Торонто го победи Вашингтон со 114-104, а за Визардси, Кристапс Порзингис постигна 26 поени, Кисперт даде 19, а Дени Авдија 15 поени со девет скока и седум асистенции.