Најнови вести

  • Македонија меѓу 40 среќници кои ќе играат олимписки квалификации

    Вкупно 28 кошаркарски селекции кои играа во второто коло од квалификациите за Светскиот Куп, но не се квалификуваа за настап на собирот на најдобрите кошаркарски селекции во светот, и дополнителните дванаесет селекции меѓу највисоко рангираните тимови од тимовите кои не се квалификуваа за второто коло на квалификациите за Мундобаскетот ќе се натпреваруваат на Олимписките претквалификациски турнири на ФИБА. Меѓу нив е и националниот тим на Македонија...

  • ФИБА го објави патот до дополнителните четири билети за ЛОИ во Париз

    Вкупно четириесет национални тимови од пет региони во светот ќе ги комплетираат ФИБА преквалификациските турнири кои ќе се одржат во периодот од 12 до 20 август 2023 година, а ќе бидат организирани на пет различни локации, во Африка, Америка, Азија/Океанија, и два на просторот на Европа.

  • Ако Македонија ги мине европските, ќе игра и олимписки претквалификации

    Вкупно дванаесет селекции кои нема да го „преживеат“ второто коло од европските квалификации за Светското првенство во 2023 година ќе бидат меѓу четириесетте репрезентации кои ги исполнуваат условите за учество на еден од предолимписките квалификациски турнири што ќе се одржат следната година.

Табела

Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Полуфинале
1 ГрцијаГрција 2 2 0 0 164:123 +41 4
Полуфинале
2 МексикоМексико 2 1 0 1 145:156 -11 3
3 ИранИран 2 0 0 2 123:153 -30 2
Полуфинале
Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Полуфинале
1 ИталијаИталија 2 2 0 0 135:101 +34 4
Полуфинале
2 ХрватскаХрватска 2 1 0 1 132:119 +13 3
3 ТунисТунис 2 0 0 2 93:140 -47 2
Полуфинале
Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Полуфинале
1 КанадаКанада 2 2 0 0 135:124 +11 4
Полуфинале
2 ТурцијаТурција 1 2 1 0 1 137:139 -2 3
3 СенегалСенегал 1 2 0 0 2 117:126 -9 2
Полуфинале
Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Полуфинале
1 ФранцијаФранција 2 2 0 0 159:143 +16 4
Полуфинале
2 Нов ЗеландНов Зеланд 2 1 0 1 148:146 +2 3
3 ФилипиниФилипини 2 0 0 2 164:182 -18 2
Полуфинале
Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Полуфинале
1 СрбијаСрбија 1 2 2 0 0 170:141 +29 4
Полуфинале
2 Порто РикоПорто Рико 1 2 1 0 1 172:168 +4 3
3 АнголаАнгола 2 0 0 2 141:174 -33 2
Полуфинале
Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Полуфинале
1 ЛетонијаЛетонија 2 2 0 0 159:107 +52 4
Полуфинале
2 ЧешкаЧешка 2 1 0 1 146:142 +4 3
3 ЈапонијаЈапонија 2 0 0 2 119:175 -56 2
Полуфинале