Квалификации за ЕП (Ж)

Primary tabs

Најнови вести

 • Трајчевска: Босанските кошаркари секогаш наоѓаа начин да се одлепат

  На неделниот натпревар во СРЦ „Кале“, Нена Трајчевска потврди дека кој и да е на селекторската позиција, секогаш може да смета на максимумот на нејзините можности. Го потврди тоа нашата искусна кошаркарка, особено во првото полувреме во кое имаше одлични минути. Особено тоа се однесува во уводната четвртина во која не дозволи силниот противник, предводен од феноменалната Џонкуел Џонс да се одвои на уште поголема резултатска дистанца.

 • Ашаданов: Ако сме комплетни во наредниот „прозорец“ ќе бидеме подобри

  Македонските кошаркарки не успеаја да ја изненадат силната селекција на Босна и Херцеговина. Не ги искористивме до крај своите шанси, особено оној период во кој гостинките играа без својот најдобар играч, момент кој и го потенцираше селекторот Александар Ашаданов на прес-конференцијата по завршувањето на средбата во неделата навечер во СРЦ „Кале“.

 • Квалификации за ЕП (Ж)

  „Македонските девојчиња“ немоќни во балканската пресметка

  Кошаркарската репрезентација на Босна и Херцеговина ја оправда фаворитската улога и запиша убедлива победа против Македонија (64-80) во рамки на квалификациите за Европското првенство (ЕП) кое ќе се игра во 2023 година. Балканската пресметка заврши во корист на гостинот кој имаше предност од почетокот па до крајот. Босна ниту еднаш не се доведе во ситуација да стравува за триумфот, а нашите кошаркарки кои беа без Кметовска и имаа проблем со Дјуана Бонер која играше повредена и далеку под своите можности двапати се приближија во првиот дел, ама немаа сили за повеќе. Македонија покрај од БиХ овој месец загуби и од Германија. БиХ, пак, е лидер на табелата со две победи на две средби. Квалификациите за ЕП 2023 продолжуваат во месец ноември кога Македонија гостува кај Белгија.

Табела

Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Квалификуван
1 Босна и ХерцеговинаБосна и Херцеговина 1 2 2 0 0 167:145 +22 4
2 БелгијаБелгија 1 2 1 0 1 165:142 +23 3
3 ГерманијаГерманија 2 2 1 0 1 128:125 +3 3
4 МакедонијаМакедонија 2 0 0 2 105:153 -48 2
Квалификуван
Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Квалификуван
1 УкраинаУкраина 2 2 0 0 167:142 +25 4
2 ФранцијаФранција 2 2 1 0 1 154:146 +8 3
3 ЛитванијаЛитванија 1 2 1 0 1 125:142 -17 3
4 ФинскаФинска 1 2 0 0 2 130:146 -16 2
Квалификуван
Група Ц
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Квалификуван
1 ШпанијаШпанија 1 2 2 0 0 173:114 +59 4
2 УнгаријаУнгарија 1 2 1 0 1 177:124 +53 3
3 РоманијаРоманија 2 2 1 0 1 117:166 -49 3
4 ИсландИсланд 2 0 0 2 117:180 -63 2
Квалификуван
Група Д
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Квалификуван
1 ТурцијаТурција 1 2 2 0 0 130:103 +27 4
2 ПолскаПолска 1 2 1 0 1 166:71 +95 3
3 СловенијаСловенија 2 1 0 1 189:106 +83 3
4 АлбанијаАлбанија 2 0 0 2 47:252 -205 2
Квалификуван
Група Е
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Квалификуван
1 ХрватскаХрватска 2 1 0 1 150:157 -7 3
2 СрбијаСрбија 1 1 1 0 0 84:66 +18 2
3 БугаријаБугарија 1 1 0 0 1 73:84 -11 1
Квалификуван
Група Ф
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Квалификуван
1 РусијаРусија 1 2 2 0 0 162:121 +41 4
2 ДанскаДанска 1 2 1 0 1 139:125 +14 3
3 Црна ГораЦрна Гора 2 1 0 1 134:145 -11 3
4 АвстријаАвстрија 2 0 0 2 108:152 -44 2
Квалификуван
Група Г
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Квалификуван
1 ГрцијаГрција 1 2 2 0 0 137:123 +14 4
2 ПортугалијаПортугалија 1 2 1 0 1 119:107 +12 3
3 ЕстонијаЕстонија 1 2 1 0 1 115:131 -16 3
4 Велика БританијаВелика Британија 1 2 0 0 2 135:145 -10 2
Квалификуван
Група Х
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Квалификуван
1 ИталијаИталија 1 2 2 0 0 151:114 +37 4
2 СловачкаСловачка 1 2 1 0 1 131:119 +12 3
3 ШвајцаријаШвајцарија 2 2 1 0 1 108:119 -11 3
4 ЛуксембургЛуксембург 2 0 0 2 102:140 -38 2
Квалификуван
Група И
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Квалификуван
1 БелорусијаБелорусија 1 2 2 0 0 149:132 +17 4
2 ХоландијаХоландија 1 2 1 0 1 154:143 +11 3
3 ЧешкаЧешка 2 1 0 1 130:120 +10 3
4 ИрскаИрска 2 0 0 2 114:152 -38 2
Квалификуван
Група Ј
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Квалификуван
1 ЛетонијаЛетонија 2 2 0 0 151:126 +25 4
2 ИзраелИзраел 1 0 0 1 56:62 -6 1
3 ШведскаШведска 1 0 0 1 70:89 -19 1
Квалификуван