ФИБА Афричко првенство

Primary tabs

Најнови вести

Табела

Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 НигеријаНигерија 1 3 2 0 1 245:227 +18 5
Плејоф
2 Конго ДРКонго ДР 1 3 2 0 1 246:224 +22 5
3 МалиМали 3 2 0 1 246:235 +11 5
4 Брег на Слонова КоскаБрег на Слонова Коска 3 0 0 3 200:251 -51 3
3 КонгоКонго 0 0 0 0 0:0 0 0
Плејоф
Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 МарокоМароко 3 3 0 0 215:189 +26 6
Плејоф
2 АнголаАнгола 3 2 0 1 213:193 +20 5
3 Централна АфрикаЦентрална Африка 3 1 0 2 167:196 -29 4
4 УгандаУганда 3 0 0 3 213:230 -17 3
Плејоф
Група Ц
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 ТунисТунис 3 3 0 0 210:170 +40 6
Плејоф
2 КамерунКамерун 3 2 0 1 228:199 +29 5
3 РуандаРуанда 3 1 0 2 212:214 -2 4
4 ГвинејаГвинеја 3 0 0 3 168:235 -67 3
Плејоф
Група Д
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 СенегалСенегал 3 3 0 0 250:145 +105 6
Плејоф
2 ЕгипетЕгипет 3 2 0 1 197:185 +12 5
3 МозамбикМозамбик 3 1 0 2 163:216 -53 4
4 Јужна АфрикаЈужна Африка 3 0 0 3 156:220 -64 3
Плејоф