Распоред и резултати

Табели

Евролига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Алба БерлинАлба Берлин 0 0 0 0 0:0 0 0
1 Анадолу ЕфесАнадолу Ефес 0 0 0 0 0:0 0 0
1 АсвелАсвел 0 0 0 0 0:0 0 0
1 БасконијаБасконија 0 0 0 0 0:0 0 0
1 Химки МоскваХимки Москва 0 0 0 0 0:0 0 0
1 ЖалгирисЖалгирис 0 0 0 0 0:0 0 0
1 ЦСКА МоскваЦСКА Москва 0 0 0 0 0:0 0 0
1 БарселонаБарселона 0 0 0 0 0:0 0 0
1 Баерн МинхенБаерн Минхен 0 0 0 0 0:0 0 0
1 ФенербахчеФенербахче 0 0 0 0 0:0 0 0
1 Црвена ЗвездаЦрвена Звезда 0 0 0 0 0:0 0 0
1 МакабиМакаби 0 0 0 0 0:0 0 0
1 Олимпија МиланоОлимпија Милано 0 0 0 0 0:0 0 0
1 ОлимпијакосОлимпијакос 0 0 0 0 0:0 0 0
1 ПанатинаикосПанатинаикос 0 0 0 0 0:0 0 0
1 Реал МадридРеал Мадрид 0 0 0 0 0:0 0 0
1 ВаленсијаВаленсија 0 0 0 0 0:0 0 0
1 ЗенитЗенит 0 0 0 0 0:0 0 0
 • Омри Каспи по деценија мината во НБА лигата се врати во матичниот Макаби

  Еден од најтрофејните кошаркарски колективи во историјата на стариот континент, Макаби Тел Авив, доведе уште едно засилување. Омри Каспи ја прифати понудата на Макаби и се врати во матичниот клуб, во кој во 2005 година ја започна кариерата. Израелецот преку барата дебитираше во Сакраменто Кингс, клуб кој го одбра како 23-ти пик на драфтот пред десет години.

 • Џериан Грант пред потпис со Макаби Тел Авив

  Трофејниот израелски гигант Макаби Тел Авив се наоѓа на чекор до договор со американскиот плејмејкер Џериан Грант. Поранешниот разигрувач на Њујорк, Чикаго и Орландо се согласи да се пресели во Европа и да го облече жолтиот дрес на израелскиот гигант.

 • ЦСКА плаќа обештетување, Милутинов се сели кај европскиот првак?

  Европскиот првак ЦСКА Москва подготвува големо засилување како одговор на трите заминувања на Де Коло, Родригез и Хигинс. Клубот од Москва испратил понуда која не се одбива до Олимпијакос за Србинот Никола Милутинов. Високиот центар пред неколку месеци го продолжи договорот со Олимпијакос до 2020 година, единствено со опција да си замине за понуда од НБА лигата.

 • Химки подготвува „бомба“ на пазарот: Мозгов се враќа во Москва

  Рускиот вицешампион Химки Москва подготвува голем трансфер на руска НБА ѕвезда. Имено, клубот кој обезбеди уште една сезона во Евролигата сака да обеди тандем од репрезентацијата на Русија и на Алексеј Швед да му го придодаде Тимофеј Мозгов.

 • ОФИЦИЈАЛНО: Нандо Де Коло три години во Фенербахче! 

  По неколкунеделната потрага по нов клуб, еден од најдобрите европски кошаркари, Нандо Де Коло ја пронајде својата нова средина. Искусниот француски репрезентативец пред повеќе од десет дена објави дека ги напушта редовите на ЦСКА Москва и е подготвен за нов предизвик, а тој е дресот на турскиот гигант Фенербахче. 

 • Германецот Фоигтман ја напушти Басконија и потпиша за ЦСКА Москва

  Шампионот на Европа во кошарка денес го претстави првото ново засилување за сезоната која официјално започнува во септември. Германецот Јоханес Фоигтман потпиша двогодишен договор со рускиот првак и позираше со тренерот Димитрис Итудис. Фоигтман е првиот Германец кој ќе заигра за „црвеноармејците“ и веројатно почеток на реконструкцијата на екипата.

 • Тајрис Рајс се враќа во Евролигата, ќе игра за Панатинаикос

  Екипата на Панатинаикос добива големо засилување за наредната сезона, затоа што потпиша договор со 32-годишниот Тајрис Рајс.

 • Црвена Звезда доведе екстра засилување, Браун е ѕвездата за кам-бекот во Евролигата

  Шампионот во регионалната АБА лига, белградска Црвена Звезда денес донесе големо засилување за сезоната 2019/20 во која пак ќе игра во Евролигата. Победата во пет меча во финалната серија против Будуќност ја донесе елитата во Белград, а клубот веднаш ги засука ракавите и доведе евролигашко засилување.

 • Руски Зенит ќе ја добие „вајлд картата“ за настап во Евролигата

  В четврток европската кошаркарска организација (УЛЕБ) треба да ги додели „вајлд картите“ за следните изданија на Евролигата и Еврокупот. Иако нема официјализација добро информираните тврдат дека во најсилниот европски Куп ќе игра рускиот Зенит Санкт Петербург и ќе им се придружи на Химки (претставник на Балтичката лига) и европскиот првак ЦСКА Москва (клуб со договор за учество).

 • Чачо Родригез: Од ЦСКА никој не ме известил за мојата иднина

  Еден од најзаслужните за европската титула за ЦСКА Москва, шпанскиот интернационалец Серхио Родригез уште не знае каде ќе игра следната сезона. Неговиот договор со „армејците“ е на истек, но рускиот гигант има опција за автоматско продолжување која може да ја искористи.

 • Макаби носи големо засилување, го договори Амарe Стадемаер

  Една од најстрофејните екипи во историјата на европската кошарка, гордоста на Израел, Макаби Тел Авив од следната сезона ќе биде посилен за Амарe Стадемаер. Легендарниот НБА ас се наоѓа во завршна фаза на преговори со „жолтите“ и треба да го замени Таис, кој со сигурност заминува на крајот од плеј-офот во израелскиот шампионат.

Pages