Еврокуп

Primary tabs

Најнови вести

  • Прв пораз за Обрадовиќ, Партизан падна во Андора во Еврокупот

    Кошаркарите на Морабанк Андора приредија изненадување и во Ла Вела го совладаа Партизан со 61-60 во четвртото коло на Еврокупот. Српскиот тим оваа сезона беше непоразен, сè до вечерва. Под водство на Жељко Обрадовиќ досега Партизан запиша десет победи во АБА лигата и Еврокупот, а сега ја загуби драмата во „Полиеспортиу“.

  • Партизан ја продолжува серијата на непобедливост во Еврокупот

    Засега Партизан на Жељко Обрадовиќ не греши. Делува дека „парната локомотива“ фаќа вистински залет и дека полека се цртаат улогите кај различни кошаркари, а приличен предизвик, еден од поголемите оваа сезона, „црно-белите“ ќе имаат во рамки на четвртото коло од Еврокупот на гостувањето кај Андора.

  • Будуќност и Вајли го надиграа Виртус во Еврокуп-дербито

    Првакот на Црна Гора, подгоричка Будуќност, екипа за која во оваа сезона настапува македонскиот репрезентативец Џејокб Вајли, стигна до уште еден триумф во Еврокупот. Трет по ред на отварањето на сезоната во второто, според квалитет, натпреварување во европската клупска кошарка.

Табели

Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Виртус БолоњаВиртус Болоња 10 8 0 2 846:791 +55 0
2 АндораАндора 1 10 7 0 3 853:766 +87 0
3 МонакоМонако 1 10 6 0 4 763:732 +31 0
4 ПромитесПромитес 10 6 0 4 771:751 +20 0
5 Макаби РишонМакаби Ришон 1 10 2 0 8 740:862 -122 0
6 УлмУлм 1 10 1 0 9 793:864 -71 0
Група B
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВенецијаВенеција 10 8 0 2 759:713 +46 0
2 ПартизанПартизан 10 7 0 3 767:722 +45 0
3 ТофашТофаш 1 10 5 0 5 804:822 -18 0
4 Литвос РутасЛитвос Рутас 1 10 4 0 6 800:811 -11 0
5 Локомотив КубанЛокомотив Кубан 10 4 0 6 797:780 +17 0
6 ЛиможЛимож 10 2 0 8 748:827 -79 0
Група C
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Уникс КазанУникс Казан 1 10 6 0 4 783:775 +8 0
2 Бреша ЛеонесаБреша Леонеса 1 10 6 0 4 705:725 -20 0
3 ДарушафакаДарушафака 1 10 5 0 5 746:708 +38 0
4 ХувентудХувентуд 3 10 5 0 5 838:834 +4 0
5 НантерНантер 10 4 0 6 792:809 -17 0
6 Олимпија ЉубљанаОлимпија Љубљана 10 4 0 6 799:812 -13 0
Група D
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 УникахаУникаха 10 7 0 3 845:774 +71 0
2 ГалатасарајГалатасарај 10 6 0 4 813:792 +21 0
3 ОлденбургОлденбург 10 6 0 4 840:850 -10 0
4 ТрентоТренто 10 5 0 5 797:817 -20 0
5 БудуќностБудуќност 10 3 0 7 784:775 +9 0
6 Асеко ГдиниаАсеко Гдиниа 10 3 0 7 710:781 -71 0
Група E
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ПартизанПартизан 5 4 0 1 398:343 +55 0
2 Виртус БолоњаВиртус Болоња 5 3 0 2 413:392 +21 0
3 ДарушафакаДарушафака 5 3 0 2 362:358 +4 0
4 ТрентоТренто 5 0 0 5 338:418 -80 0
Група F
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ПромитесПромитес 5 3 0 2 343:311 +32 0
2 ВенецијаВенеција 2 5 3 0 2 359:374 -15 0
3 ОлденбургОлденбург 1 5 2 0 3 402:404 -2 0
4 Бреша ЛеонесаБреша Леонеса 1 5 2 0 3 333:348 -15 0
Група G
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Уникс КазанУникс Казан 1 5 3 0 2 421:398 +23 0
2 Литвос РутасЛитвос Рутас 1 5 2 0 3 385:407 -22 0
3 МонакоМонако 2 4 2 0 2 318:304 +14 0
4 ГалатасарајГалатасарај 4 2 0 2 317:332 -15 0
Група H
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 УникахаУникаха 1 5 4 0 1 424:399 +25 0
2 ТофашТофаш 1 5 3 0 2 396:385 +11 0
3 ХувентудХувентуд 5 2 0 3 427:442 -15 0
4 АндораАндора 5 1 0 4 403:424 -21 0