Најнови вести

  • Македонија со три претставници во АБА2, првото мак-дерби уште во второ коло

    Maкедонија и официјално ќе има три претставници во новата сезона на АБА2 лигата. На денешното собрание на раководството на регионалното натпреварување беа потврдени сите учесници во новата сезона, а објавен беше и комплетниот распоред од првата фаза. Во новата сезона во второлигашкото друштво ќе се натпреваруваат екипите на Пелистер, МЗТ Скопје и ТФТ Mozzart.

  • Феникс 2010 испрати барање за настап во АБА2 лигата

    Кошаркарскиот клуб Феникс 2010 посакува во новата сезона да настапува во Јадранската лига. Поточно, во АБА2 лигата, каде што место веќе имаат МЗТ Скопје и Пелистер. Сребрениот медалист од Купот на Македонија годинава испрати официјално барање до челниците на лигата за учество во истата. 

  • Кој ќе ја добие последната „виза“ за АБА2? Македонија ќе има три претставници

    Новата сезона во АБА2 лигата ќе биде интересна и непредвидлива. Веќе се познати скоро сите тимови кои ќе учествуваат во второто по ранг регионално натпреварување на просториите на поранешна Југославија, а целокупната слика ќе се комплетира откако ќе биде објавено името и на последниот клуб. 

Табела

АБА Лига 2
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 ГКК ШибеникГКК Шибеник 0 0 0 0 0:0 0 0
Плејоф
1 Хелиос СансХелиос Санс 0 0 0 0 0:0 0 0
Плејоф
1 Борац Бања ЛукаБорац Бања Лука 0 0 0 0 0:0 0 0
Плејоф
1 Cedevita JuniorCedevita Junior 0 0 0 0 0:0 0 0
Плејоф
1 МЗТ СкопјеМЗТ Скопје 0 0 0 0 0:0 0 0
Плејоф
1 КК ПодгорицаКК Подгорица 0 0 0 0 0:0 0 0
Плејоф
1 Шенчур КрањШенчур Крањ 0 0 0 0 0:0 0 0
Плејоф
1 ШирокиШироки 0 0 0 0 0:0 0 0
1 Спартак СуботицаСпартак Суботица 0 0 0 0 0:0 0 0
1 СутјескаСутјеска 0 0 0 0 0:0 0 0
1 ТФТ MozzartТФТ Mozzart 0 0 0 0 0:0 0 0
1 Златибор ЧајетинаЗлатибор Чајетина 0 0 0 0 0:0 0 0
1 ПелистерПелистер 0 0 0 0 0:0 0 0
Плејоф