Најнови вести

  • Вардарки славеа со МЗТ и барем привремено се првопласирани

    Кошаркарките на Вардар ја преземаа лидерската позиција на табелата во Првата лига-жени, откако полесно од очекувањата, беа подобри на гостински терен во дуелот со Бадел 1862 (67-41). Сега, со скор од седум победи и еден пораз, се искачија на првото место на табелата, со еден бод повеќе во однос на Баскет Кам 2011, кој својот натпревар од ова коло, против екипата на Струга 2009, ќе го одигра на петти декември.

  • Вардарки го предизвикуваат Бадел 1862, МЗТ Скопје гостува во Крива Паланка

    По одигрувањето на седум првенствени кола стана јасно дека три екипи, Баскет Кам 2011, Вардар и МЗТ Скопје Аеродром ќе бидат оние кои ќе се борат за најдобрите стартни позиции пред оној дел од првенството што се нарекува плеј-оф. Lидери на табелата се екипата која го брани шампионскиот трофеј – Баскет Кам 2011, и екипата коај има сериозни аспирации да биде на тоа место - Вардар.

  • Баскет Кам шампионски ги освои бодовите на дербито во Аеродром

    Кошаркарките на Баскет Кам 2011 однесоа победа во дерби дуелот на седмото коло во Првата женска лига, во која за противник го имаа составот на МЗТ Скопје. На гостувањето во Аеродром, екипата која ја предводи Жаклина Стојановска имаше убедлив настап кој беше награден со висока победа од 51-67, која го остава бранителот на титулата на делба на првата позиција на табелата заедно со екипата на Вардар (двете екипи се на скор 6-1).