Распоред и резултати

Табели

 • Аеродромската пресметка за поискусниот МЗТ

  МЗТ Скопје и МЗТ Скопје Уни Банка се сретнаа во аеродромската пресметка и истата заврши со победа (94-69) на далеку поискусниот ривал кој е еден од фаворитите за круната на домашната кошаркарска сцена.

 • Шелман си замина од ТФТ, Зафиров неизвесен за следните средби

  Македонскиот кошаркарски прволигаш ТФТ остана без еден од странците, откако Чејс Шелман си замина од Скопје и повеќе нема да игра за тимот од Тафталиџе.

 • Прва лига

  Лесен тренинг за МЗТ Скопје, кризата на ТФТ нема крај

  МЗТ Скопје прокнижи лесни бодови на гостувањето во СЦ „Кале“. Последниот шампион во македонското првенство за едно полувреме си ја заврши работата, а потоа имаше можност да сочува енергија за останатите предизвици до крајот на сезоната. Во ниту еден момент победата на гостите не беше доведена во прашање. Предноста растеше како што одминуваше првиот дел, а потоа се чекаше само крајот, за да се скратат маките на домашните кошаркари.

 • ТФТ падна за едно полувреме, рутински бодови за МЗТ

  По дебаклот во Битола, кошаркарите на ТФТ доживеаја уште еден тежок пораз, овојпат на домашен терен од МЗТ Скопје (78-97) во 15. коло од македонското првенство.

 • Наместо убедлива победа, Работнички докрај трепереше против Црн Дрим

  Екипата на Работнички забележа нова победа во Првата лига, откако потешко од предвиденото како гостин славеше минимална победа на Црн Дрим со 78-85.

 • КФСМ ќе ги покрие трошоците за ПЦР-тестови на сите сениорски екипи

  Кошаркарската федерација на Македонија објави информација до јавноста и клубовите, дека ќе ги сноси трошоците за ПЦР тестирањето кое беше наложено од страна на владата. 

 • Супер-меч на Аска и Питс, Работнички преку Вардар им се врати на победите

  Работнички на домашен терен ја оправда улогата, славеше над Вардар (92-72) и им се врати на победите во македонскиот кошаркарски шампионат и борбата за подобар пласман пред влвезот во разигрувањето за титула.

 • Куманово со многу мака во финишот го „преплива“ Црн Дрим

  Екипата на Куманово го одигра заостанатиот натпревар од 18. коло и славеше на гости кај Црн Дрим (81-83), бодови со кои тимот скокна меѓу најдобрите осум екипи во мак-баскетот и речиси сигурно ќе разигрува за титулата на домашната сцена.

 • Прва лига

  Јончевски ги разбуди гостиварчани, Работнички падна по шест меча

  Гостивар забележа голема победа, славеше на гости кај Работнички (79-83) и повторно е меѓу најдобрите екипи во лигата кои ќе разигруваат за титулата. Тренерската смена им годеше на гостиварчани, затоа што Јончевски во претходното коло на дебито славеше над МЗТ Скопје, а сега падна и најтрофејниот македонски клуб. Дуелот на двата ривали беше крајно изедначен, а се реши во последната минута кога Александар Костоски, еден од најдобрите поединци во составот на гостинот, стапи на сцена и го покажа индивидуалниот квалитет. Шутерот ги даде последните седум поени за гостиварчани, вредни нова голема победа. За Гостивар ова беше 12-та победа сезонава и тимот е на третото место. Работнички го доживеа шестиот пораз, прв во последните седум натпревари и е седми. Во последниот меч од лигашкиот дел Гостивар игра со ТФТ (5 мај), додека Работнички следниот дуел го игра на 21 април против Вардар.

 • Костоски човек на одлука, Гостивар му го зеде скалпот и на Работнички!

  Гостивар забележа голема победа, славеше на гости кај Работнички (79-83) и повторно е меѓу најдобрите екипи во лигата кои ќе разигруваат за титулата. Тренерската смена им годеше на гостиварчани, затоа што Јончевски во претходното коло на дебито славеше над МЗТ Скопје, а сега падна и најтрофејниот македонски клуб.

 • Стојановски се врати, МЗТ убедливо го надигра Вардар

  Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје ја оствари зацртаната цел. По поразот во „вечното дерби“ со Работнички, аеродромци преку Вардар (82-66) им се вратија на победите во Првата лига.

Pages