Куп на Македонија

Primary tabs

Најнови вести

 • Идеална „петорка“ во Купот на КФСМ: Тројца Македонци, двајца странци

  МЗТ Скопје успеа да дојде до десеттиот трофеј во Купот на Македонија преку најголемиот ривал Работнички, а по крајот на завршницата во натпреварувањето, на интернет-страницата на Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) избрана е најдобрата петорка.

 • Владимир Георгиевски: Завршниот турнир на Купот беше кошаркарски празник

  Генералниот секретар на Кошаркарската федерација, Владимир Георгиевски, не го криеше задоволството од организацијата на завршниот турнир од Купот во женска конкуренција пред седум дена, а и од завршниот Куп-турнир во машка конкуренција кој заврши со денешниот дуел помеѓу градските ривали МЗТ Скопје Аеродром и Работнички.

 • Куп на Македонија

  Аеродромци го освоија првиот пехар, ќе можат ли и првенството?

  МЗТ Скопје славеше над Работнички (77-69) во финалето од Купот на Македонија и ја крена десеттата титула во натпреварувањето. Ова беше прва победа за аеродромци во меѓусебните пресметки со вечниот ривал оваа сезона. Двапати тимовите се судрија во лигата и двапати беше подобар Работнички. За разлика од тесните победи на центарци, оваа беше со водство на МЗТ од почетокот до крајот, што најавува интересен плеј-оф и борба за титулата. Овие два тима може да се сретнат само во финалето на мак-баскетот.