Магична партија на Хејс, Фенербахче поведе во финалето со Анадолу Ефес

Екипата на Фенербахче славеше победа во првиот натпревар од финалната серија против Анадолу Ефес во турската Суперлига со конечни 74-85. 

Првиот меч од големото истанбулско дерби му припадна на гостинскиот тим, а најзаслужен за триумфот беше Американецот Најџел Хејс, кој беше автор на дури 28 поени и пет скокови.

Избраниците на Шарунас Јасикевичус доминираа во три од четирите делници и на крајот сосема заслужено ја впишаа првата победа во финалето што се игра во серија „подобар од три“. 

Вториот натпревар е закажан за осми јуни, со почеток во 19:30 часот.