Литванија ги уништи Грците и се „чекира“ во четвртфиналето

Една од најмладите и најатрактивни селекции на Мундобаскетот, репрезентацијата на Литванија се доближи до четвртфиналето со победата против Грција со 92-67. Балтичката репрезентација во вториот дел го скрши отпорот на променливата Грција, која на крај и убедливо загуби, по вторпат на шампионатот.

Со огдлична игра во одбрана Грција во првите две четвртини им парираше на Литванците, но во продолжение проработе шутот на „зелените“. Браиздеикис и Јокобаитис беа носители во тикот кој додаде многу поени од клупата и лесно го приведе натпреварот кон крај.

Најефикасни во победничката репрезентација беа, а кај Грција се истакнаа.

Јасно е дека од оваа група Соединетите Американски Држави и Литванија ќе продолжат во елиминационите натпревари. Само теорија им дава шанса на Грците и Црногорците. Во следното коло играат Литванија - САД и Грција - Црна Гора.