Кожув пружи отпор, но Пелистер според планот до нова домашна победа

Кошаркарите на Пелистер ја впишаа третата победа во низа во домашниот шампионат, откако од Битола со пораз си замина тимот на Кожув. „Зелено-белите“ наидоа на расположен противник, кој пружи вистински отпор, но кога беше најпотребно до израз излезе квалитетот на домашниот тим и тоа донесе убедлива победа од 72-61.

  • Комплетниот натпревар меѓу Пелистер и Кожув:

Гостите од Гевгелија мотивирано го отворија натпреварот во салата „Боро Чурлевски“, каде пред само неколку часа од почетокот на овој натпревар, ракометарот на Еурофарм Пелистер, Петар Атанасијевиќ испиша историја и постигна рекордни 32 гола во мак-ракометот. Кожув играше сигурно во воведните десет минути и му создаде многу проблеми на фаворизираниот противник. Тоа донесе предност од четири поени по првата мала пауза, но потоа Пелистер возврати идентично и неефикасното прво полувреме заврши без предност на ниту една екипа (32-32).

Во третиот квартал Пелистерци конечно влегоа во свој ритам и го презедоа водството, додека во последните десет минути примија само десет поени и така заслужено стигнаа до нова победа во шампионатот (72-61).

Планиниќ со 14 поени и 11 скока и Маслинко со 12 поени се истакнаа кај пелистерци, а за поразениот тим прв поентер беше Слотер со 24 поени. Со скор од осум победи и три порази битолчани се зацврстија на второто место. Следниот викенд во „Боро Чурлевски“ доаѓа Гостивар, еден од трите тима кои сезонава го совладаа Пелистер.