Карпош Соколи донесе големо засилување во Србинот Драган Лабовиќ

Српскиот кошаркарски интернационалец Драган Лабовиќ е нов кошаркар на Карпош Соколи и големо засилување за финалистот на Купот и полуфиналистот на плеј-офот минатата сезона. 

29-годишниот Лабовиќ се договори за сите услови со „соколите“ и во сезоната 2016/17 ќе им биде главна движечка сила во обид да го оствараат најголемиот успех и да освојат домашна титула. 

Лабовиќ доаѓа во Македонија од финската Нокиа, а настапуваше уште за Железник, Борац Чачак, Арис, Скајлајнерс Франкфурт, Краснодар, Крилија Советов, Нижни Новгород, Ал Ријад, Плоешти и Истанбул