ВИДЕО: Како да го удри чекан – Јокиќ со фаул му „скрши“ рака на противникот! 

Тимот на Атланта Хоукс извојува херојска победа над Денвер Нагетс од 125-121, во натпревар во кој блескаше Треј Јанг со 41 поен. Но, овој меч го одбележа и грубиот старт на Никола Јокиќ над домашниот кошаркар Кевин Ертер. 

При еден напад на Хоукси, Ертер влезе во рекетот на противникот и доби жесток удар по раката од српскиот центар, по кој мораше да го напушти натпреварот. 

Грубиот фаул на Јокиќ врз Ертер:

Ертер не се врати на паркетот, а засега нема официјална информација за неговата потврда. Се шпекулира дека се здобил со скршеница на раката.