„Јокиќ нема уште долго да игра во НБА, тој ја заврши својата работа“

Поранешниот кошаркар на Денвер, Остин Риверс, изјави дека не очекува Никола Јокиќ да игра уште многу сезони во НБА лигата и смета дека Србинот ќе потпише само уште еден договор со неговиот тим. 

Остин Риверс е син на легендарниот тренер, Док Риверс, и гостуваше во еден подкаст, каде отворено зборуваше за ситуацијата во НБА, но се осврна и на „џокерот“ кој стигна до шампионската титула минатата сезона. 

„Мислам дека нема шанси Јокиќ да игра во НБА уште долго. Тој сега има 29 години и мислам дека ќе потпиште само уште еден договор со Денвер. Според она што го гледам и слушам, тој ќе замине од САД кога ќе има 34 или 35 години. Јокиќ ја заврши својата работа. Стана шампион и двапати беше МВП на лигата. 

Погледнете и самите, тој едвај чека да заврши сезоната и да се врати во Србија. Ја користи секоја слободна прилика да отиде дома, кај неговите коњи. По еден пораз од Голден Стејт, зедов два дена одмор, а кога се вратив, прашав каде е Јокиќ. Ми рекоа дека заминал дома веднаш по натпреварот и дека ќе се врати за неколку дена. Еден ден едноставно ќе го снема и ќе заврши неговата богата етапа во НБА лигата“, изјави Риверс. 

Остин Риверс и Никола Јокиќ играа заедно во Денвер Нагетс во сезоната 2021/2022. Српскиот кошаркар се смета за најдобар играч во НБА лигата и во новата сезона повторно ќе биде прв кандидат за престижното МВП признание.