Јокиќ е МВП, но оваа награда е посебна. Зошто тренерот му обеси ланец околу врат?

Никола Јокиќ уште еднаш одигра брилијантна партија за својот Денвер Нагетс во победата над Вашингтон Визардс со 118-104. „Џокерот“ повторно беше на висина на задачата и беше предводник на својот тим со 31 поен, 12 скокови и седум асистенции. 

Со овој учинок, Јокиќ успеа да го мина Лука Дончиќ кој просечно сезонава бележи 30 поени, 10 скокови и пет асистенции и на најдобар можен начин даде увертира за најинтересните мечеви во регуларниот дел кога Денвер ќе игра со Филаделфија и Милвоки, односно против најголемите конкуренти за МВП-признанието, Џоел Ембид и Јанис Адетокумбо. 

Србинот прикажа сјајна дефанзивна партија на вчерашниот меч со Вашингтон и беше апсолутно најкорисниот играч за својот тим. Седум од дванаесетте скокови вчера беа дефанзивни, успеа да украде три топки, како и да подели две блокади. 

Зголемениот учинок во одбраната може дополнително да го радува тренерот Мајк Мелоун кој по мечот, во соблекувалната го закити Јокиќ со голем сребрен ланец кој е награда за најдобриот дефанзивен играч во тимот. 

Сите соиграчи дадоа аплауз за неверојатниот центар кој е апсолутно еден од најдобрите кошаркари во НБА лигата последните дваесетина години. Денвер Нагетс е во одлична форма и со огромна самодоверба ги очекува финалните мечеви во регуларниот дел, како прекрасна увертира за плеј-офот кој започнува на 15 aприл.