Турнири

 • Ајверсон ги засили редовите на Макаби

  Тимот на Макаби Тел Авив за новата сезона гради силен тим и поради тоа своите редови ги засили со американскиот центар Колтон Ајверсон. Изминатата сезона Ајверсон настапуваше во редовите на Пинар Каршијака.

 • Американецот Гудлок потпиша за Макаби

  Израелскиот кошаркарски гигант Макаби го доведе во своите редови Американецот Ендрју Гудлок.

 • Амаре Стадемаер ја прекина пензијата и потпиша за Хапоел Ерусалим

  Американскиот кошаркарски ветеран Амаре Стадемаер во сезоната 2016/17 ќе го носи дресот на израелскиот Хапоел Ерусалим. Иако навидум изгледа чудно, сепак Американецот ќе настапува во клубот каде што е акционер уште пред десетина години.

 • Цирбес и Милер ја напуштија Црвена Звезда и потпишаа за Макаби

  Кошаркарскиот великан, Макаби попладнево ги потврди трансферите на Мајк Цирбес и Квински Милер, кои по завршувањето на оваа сезона заминуваат откако им истекоа договорите со Црвена Звезда.

 • Еделштајн именуван за нов тренер на Макаби Тел Авив

  Еден од најдобрите европски кошаркарски клубови Макаби Тел Авив, од денес има нов тренер во името на Ерез Еделштајн, објавија од клубот. „Гордоста на Израел“ веќе еднаш во текот на минатата сезона направи смена на тренерската позиција, по која Хрватот Жан Табак беше поставен за наследник на Гаја Гудес.

 • Елиминација во полуфиналето и експресен отказ за Жан Табак во Макаби

  Најтрофејниот израелски тим на сите времиња Макаби Тел Авив загуби во полуфиналето на израелскиот плеј-оф од аутсајдерот Макаби Ришон со 69-71 и веднаш по мечот гоотпушти тренерот Жан Табак заради клаузулата во договорот која вели дека без финале, нема ниту работа. Шесткратниот европски првак Макаби има 51 шампионска титула во својата земја, но веќе втора сезона нема да биде национален првак. 

 • Макаби го знае рецептот за успех: Блат се враќа во Израел?

  Според најновите информации кои доаѓаат од Израел, раководството на Макаби Тел Авив до крајот на неделата треба да потпише со Дејвид Блат. Американецот Блат во својата кариера на двапати седеше на клупата на „гордоста на Израел“. Првиот пат од 2001 до 2003 година, а вториот пат од 2010 до 2014 година.

 • Макаби Тел Авив создава дрим-тим за поход во Европа

  Како што пренесуваат медиумите од Израел доаѓањето на Сони Вимс во тимот на Макаби Тел Авив е „готова“ работа. Раководството на Макаби по катастрофалните резултати во Евролигата, а потоа и во Еврокупот, ќе се обиде да ја врати „гордоста на Израел“ на место каде и што заслужува да биде, а тоа е во врвот на европската кошарка. Прв чекор е доаѓањето на Вимс, кој е еден од најдобрите кошаркари кои настапувале во Евролигата.

 • Макаби се засилува со крилниот центар на Србија, Зоран Ерцег

  Српскиот кошаркарски репрезентативец, Зоран Ерцег е пред потпис со поранешниот европски шампион тимот на Макаби.