Илиевски искрен: Пелистер прикажа колку што можеше во овие услови...

Кошаркарите на Пелистер го издржаа тешкиот трет „балон“ во АБА2 лигата, кој го дочекаа со огромни проблеми. Третиот пораз во Сараево на битолчани им го нанесе Златибор (85-83), а тренерот Марјан Илиевски не може да биде претерано разочаран.

Пелистерци го измачија ривалот и покрај сите проблеми, но на крајот ја загубија драмата.

„Тука дојдовме со проблеми и тежок период е зад нас. Можам да им честитам на играчите за енергијата и желбата за победа во самата завршница.

Сепак, на спротивната страна имаме проблем со скокот во нападот, а тоа го казни одличниот ривал и тука го гледам најголемата причина за поразот. Го прикажавме тоа што го можеме во овие услови. Сакам сè што е зад нас да остане таму, да видиме подобри и посветли денови“, изјави Илиевски. 

Пред „зелено-белите“ се уште две средби до крајот на годината во Првата лига на Македонија, а особено важна е втората против МЗТ Скопје во Аеродром.