Игор Гацов е именуван за нов тренер на Академија ФМП

Кошаркарскиот клуб Академија ФМП го назначи Игор Гацов за прв тренер на сениорската екипа, која ќе се натпреварува во Втората македонска лига во наредната 2018/2019 сезона. Гацов досега соработуваше со неколку прволигашки екипи меѓу кои, КК МЗТ Скопје, КК Работнички Скопје и КК Амак СП Охрид.

Тренерот кој прв им даде шанса, на тогаш младите и не искусни македонски репрезентативци, Војдан и Дамјан Стојановски во првата македонска лига, на позицијата прв човек на клупата на КК Академија ФМП доаѓа по долгогодишна работа како скаут во неколку европски екипи.

Како професионален играч 41-годишниот Гацов настапуваше во македонската, шпанската, шведската и норвешката лига.