ВИДЕО: Хјустон со 42 разлика го посрамоти Орландо, Кари сам ги победи Клиперси!

По двата порази во низа, кошаркарите на Хјустон Рокетс на фантастичен начин им се вратија на победите во НБА лигата, откако ноќва одиграа неверојатна партија на свој паркет и со убедливи 42 разлика го посрамотија тимот на Орландо Меџик (132-90). 

Рокетси колку што беа моќни и ефикасни во нападот, толку беа цврсти и подвижни во одбраната, па затоа сите четвртини ги завршија со над 30 постигнати поени, додека противникот во првото полувреме постигна само 33. Интересно е тоа што во редовите на победничката екипа во листата на стрелците се запишаа сите кошаркари (13), а изненадувачки најпрецизен не беше Џејмс Харден. „Брадата“ реализира 15 поени, но имаше неверојатни 13 асистенции, додека најрасположен за кошеви беше Вуд со 22 поени и 15 скока.

Поранешниот шампион во кошаркарската елита, Голден Стејт Вориорс запиша нов триумф оваа сезона и тоа над фаворизираниот Лос Анџелес Клиперс. Вориорси полека заличуваат на оној шампионски тим од пред неколку сезони, а најзаслужен за тоа е одличниот Стеф Кари. Клиперси со 115-105 загубија во Сан Франциско, а плејмејкерот на домаќините одигра нова фантастична партија и со 38 поени и 11 асистенции беше најдобриот поединец на паркетот. 

Бранителот на титулата, Лос Анџелес Лејкерс можеби не така убедливо и лесно како што се очекуваше, но сепак впиша нова победа на своето конто. „Езерџиите“ со минимални 117-115 го совладаа составот на Чикаго Булс и повторно се искачија на лидерската позиција на табелата во Западната конференција. 

Леброн Џејмс со 28 и Харел со 17 поени и 14 скока беа најдобрите поединци во редовите на Лејкерси, додека кај поразениот тим се истакна Левајн со 38 поени.