Гуровиќ: Еден „старец“ како Скола ви одржа час по кошарка, центри - засрамете се!

Аргентина приреди големo изненадување во првиот четвртфинален натпревар на СП во Кина, откако со десет поени разлика го елиминира големиот фаворит Србија. 

Разочарувањето кај српската јавност е голема по оваа елиминација, а легендарниот Милан Гуровиќ имаше што да им каже на центрите на селекторот Александар Ѓорѓевиќ.

„Еден временски Луис Скола ви одржа час по кошарка. Ова е голем срам за нашите центри. Не ми се допаѓа ниту атмосферата. На клупата на Аргентина се славеше на секој поен, додека на нашата сите беа пасивни“, рече Гуровиќ. 

Своевремено, Милан Гуровиќ беше еден од најдобрите кошаркари на Србија, а засекогаш ќе биде запаметен по фантастичната партија против САД во 2002 година.