Група А: Шпанија и без сите ѕвезди е фаворит, енигма е моќта на Турција

Групата А на Евробаскетот е група со евидентна хиерархија, Шпанија е носител и актуелен светски шампион, е се наоѓа сред транзицијата кон новата генерација. Се повреди Љуљ, па од стариот бран остана само Руди Фернандез. Интересно е да видиме како во новата средина ќе се прилагоди натурализираниот Лоренцо Браун. Тие можеби го немаат талентот на нивната златна генерација, но овој тим и нивниот менталитет на прво место, значи дека тие сè уште се тимот што треба да се победи во групата А.

Шпанците можеби го немаат талентот на нивната златна генерација, но овој тим и нивниот менталитет на прво место, значи дека тие сè уште се тимот што треба да се победи во групата А. Сите овие проблеми на Скариоло се шансата за другите селекции во групата А на Евробаскетот.

Турција на селекторот Атаман изгледа како солиден кандидат да стигне до последните фази од овој настан. Ларкин е лидер на тимот, иако не се снаоѓа како во Анадолу Ефес, а голем придонес треба да даде и Чеди Осман

Грузија се надева дека може да направи нешто на домашен терен со нивниот супер-голем состав, во кој во псоелдне момент отпадна нивниот најголем адут – Торнике Шенгелија. Белгија се надева дека ќе ги надогради своите позитивни работи кои започнаа многу назад во претквалификациите за овој настан.

Црна Гора најдоцна вклучена на ова првенство, по суспензијата на Русија, но сепак изгледа силно на хартија. Бугарија има суперѕвезда во името на Саша Везенков, што би можело да им биде билет и за елиминационата фаза во Берлин.