Горан Драгиќ ќе игра за Словенија на ЕП 2022!

Драгиќ

Ветеранот Горан Драгиќ го потврди своето учество на претстојното Европско првенство, кое ќе се одржи во Чешка, Грузија, Германија и Италија.

36-годишникот, кој неодамна беше претставен како ново засилување на Чикаго Булс, на социјалните мрежи напиша „Се вратив“ и ги потврди добрите вести за словенечките фанови.

Словенците ќе го бранат европскиот трон на турнирот во септември. Во финалето пред пет години тие беа подобри од репрезентацијата на Србија.

Оваа година ќе тргнат во одбрана на титулата од групата Б, каде ќе играат заедно со Франција, Литванија, Германија, Унгарија и БиХ.