Големиот кошаркарски стратег се враќа на местото на успехот?

Најверојатно привршува многу успешниот престој на Серџо Скариоло во Виртус од Болоња. Различни опции се на маса за италијанскиот тренер, а една доаѓа од најсилната кошаркарска лига на светот.

Според „Газета дело спорт“, Скариоло наводно е еден од тројцата кандидати за нов тренер на Торонто Репторс. Селекторот на Шпанија веќе работеше во Торонто од 2018 до 2021 година како помошен тренер и ја понесе титулата со Репторси.

Скариоло го освои Еврокупот со Виртус, а ја извршува и функцијата селектор на Шпанија, со која има четири европски и едно светско злато, олимписко сребро и бронза, како и европска бронза.