Голем пех за Партизан: Малерозниот Аврамовиќ тешко се повреди (ВИДЕО)

Организаторот на играта на Партизан, Алекса Аврамовиќ, го плати данокот на победата против Олимпија Милано во Белград. 

Плејмејкерот заработи нова повреда, односно скршеница на зглобот. Ова е четврти пат Аврамовиќ да го чека подолга пауза од ваква природа во својот период минат во Партизан. Тој на средината на првата четвртина веројатно лошо згазна и го измести зглобот, па во болки го напушти теренот. 

За состојбата на Аврамовиќ се огласи тренерот Жељко Обрадовиќ, кој ги откри првичните наоди на докторите, а тие се катастрофални. 

„Алекса сериозно се повреди, се работи за скршеница на ногата. Колку време ќе паузира - ќе видиме. Токму несреќни работи му се случија овие години, тоа е неверојатно“, заклучи Обрадовиќ.

Пред плејмејкерот е период на заздравување, а јасно е дека Партизан ќе мора да игра без српскиот репрезентативец во следните натпревари.