Голден Стејт прв фаворит за титулата во наредната сезона

НБА

Голден Стејт Вориорс преку Бостон Селтикс стигна до нова титула во НБА лигата. Тимот на Стив Кер славеше во финалната серија со конечни 4-2.

Династијата предводена од Стеф Кари доби најголеми шанси за трофејот и наредната сезона. Зад „воините“ се Бруклин Нетс, а потоа следуваат Бостон Селтикс, Милвоки Бакс, Мемфис Гризлис, Денвер Нагетс, Лос Анџелес Клиперс, Далас Маверикс, Феникс Санс и Филаделфија 76ерс.

Традиционално новата натпреварувачка сезона ќе започне во октомври. Драфтот е закажан за неколку дена (23 јуни), на кој правото да избира прв ја има тимот на Орландо Меџик.

„Ол-стар“ натпреварот во 2023 година е закажан за 19 февруари и ќе се одигра во „Вивинт Арена“ во Солт Лејк Сити, Јута.