ВИДЕО: Гобер човек на одлука, Јута минимално слави против Њу Орлеанс

Натпреварот го означи рестарт на НБА лигата му припадна на Јута Џез, која во супер-драматичен финиш го совлада Њу Орлеанс со 106-104. Победата ја донесе првиот кошаркар кој беше позитивен на ковид-19 во НБА лигата, Руди Гобер со реализирани слободни фрлања на 6,9 секунди до крајот.

  • Потег на натпреварот: 

Гоберт беше клучен играч во победата над Њу Орлеанс, заради поените кои ги постигнуваше кога најмногу требаше. Најефикасен поединец кај Јута Џез беше Кларксон со 23 поени. Исто толку постигна Инграм во составот на Њу Ореланс.

  • Извештај од натпреварот: 

Јута Џез остана на четвртото место на Западот со скор 42-23, додека Пеликанси се послабо рангирани со скор 28-37.