Турнири

 • Баерн не запира: Тринкиери го доведе најдобриот кошаркар на Лудвигсбург

  Дефанзивецот Ник Вајлер-Баб потпиша двегодишен договор со Баерн, објави клубот oд Баварија на своите социјалните медиуми. Вајлер-Баб ја мина својата прва година како професионален во Германија, а носејќи го дресот на Лудвигсбург просечно бележеше 13,3 поени, 5 скока и 2,6 асистенции.

 • Грејнџер ја напушти Басконија и потпиша за Алба Берлин

  По две сезони минати во Ендеса лигата и една одвоена титула со Басконија, Џејсон Грејнџер се сели во Бундеслигата и официјално е нов кошаркар на Алба Берлин. По заминувањето на Гиедраитис во Баскија, во спротивен правец замина 31-годишниот Грејнџер.

 • Баерн доведе уште еден Американец, Болдвин доаѓа во Минхен

  Андреа Тринкиери доби две засилувања во Баерн Минхен за 24 часа. Новиот тренер на Баерн од следната сезона може да смета на Американецот Вејд Болдвин. 24-годишникот доаѓа од Олимпијакос и доби договор на една плус една сезона.

 • Малком Томас се сели во Минхен, Тринкиери доби замена за Монро

  Германскиот кошаркарски клуб, Баерн Минхен го доведе првото засилување во ерата на италијанскиот стручњак Тринкиери. Откако вчера беше потврдено заминувањето на Монро во Химки, клубот од Баварија обезбеди адекванта замена.

 • ОФИЦИЈАЛНО: Тринкиери е нов предводник на Баерн Минхен

  Како што веќе се шпекулираше, Андреа Тринкиери ќе седне на клупата од Баерн Минхен. Италијанецот кој во минатата сезона го водеше Партизан, ќе се врати во Германија каде претходно седеше на клупата од Бамберг. 

 • НБА-ѕвезда ќе биде нов сопственик на германски бундеслигаш

  Денис Шродер, кошаркарската НБА-ѕвезда која настапува за Оклахома Сити, на стартот на месец јули ќе стане сопственик на германскиот бундеслигаш Брауншвајг.

 • Бундеслигата ќе се доигра, четири града доставиле кандидатура за завршен турнир

  Како што сега стојат работите, поизвесно е дека елитната германска кошаркарска лига ќе биде завршена на терен. Менаџментот на најдобрата Бундеслига донесе одлука, натпреварувањето да биде завршено на терен. Односно на еден завршен турнир на кој ќе играат десетте најдобропласирани тимови до моментот кога сезоната беше прекината.

 • Баерн по три сезони го врати Пол Зипсер во своите редови

  Германскиот репрезентативец Пол Зипсер е нов кошаркар на Баерн Минхен. Дејан Радоњиќ доби уште едно големо засилување за сезоната 2019/20, откако шампионот на Германија се договори за премин на 25-годишниот крилен центар од шпанскиот Бургос во евролигашот.

 • Баерн Минхен доведе Италијанец, потпиша со Диего Флакадари

  По неколку американски засилувања, бундеслигашкиот шампион Баерн Минхен предводен од црногорскиот стручњак Дејан Радоњиќ доведе ново име и тоа од италијанската Серија А. 23-годишниот потенцијален репрезентативец на „аѕурите“ Диего Флакадари по пет сезони минато во Тренто за првпат ќе игра во интернационален клуб.

 • „Бомба“ од Минхен: Грег Монро го засилува Баерн

  Екипата на Баерн Минхен уште една сезона по ред склучува соработка со НБА кошаркар.

 • Војдан Стојановски по една година го напушти Олденбург

  Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Војдан Стојановски, во следната година ќе има нов клуб, откако денес се раздели со германскиот бунделигаш Олденбург. Оваа информација попладнево ја објави самиот клуб, кој најави дека за краток период ќе ја официјализира замената за нашиот кошаркар.