ФИБА донесе драконска каза: Пиерија Хенри суспендиран на четири години

По враќањето во Басконија на почетокот на сезоната 2022/23, Пиерија Хенри не одигра натпревар за клубот од Виторија од 10 јануари 2023 година. Плејмејкерот тогаш беше суспендиран поради употреба на недозволени супстанци, а ФИБА донесе официјална одлука за казната.

Светската кошаркарска организација го суспендираше 31-годишниот играч на 48 месеци. Тоа значи дека Анри ќе може да се врати во кошарката дури на 13 јануари 2027 година, кога ќе има 34 години. Бидејќи нема играно од јануари минатата година, тоа значи дека веќе одлежал дел од казната. Сепак, со оглед на неговите години и должината на паузата, тешко дека ќе го видиме повторно на кошаркарскиот терен.

Хенри својата европска епизода ја започна во 2015 година кога играше за Улм, а потоа ги облече дресовите на Хапоел Еилат, Тофаша, а за првпат во Евролигата играше со Басконија во 2019 година.

Американецот го носеше дресот на Фенербахче во сезоната 2021/22, додека кратко време беше и во Хјустон Рокетс. По една епизода во НБА лигата, тој се врати на „Фернандо Буеса Арената“ во Виторија. Тој одигра само неколку натпревари за Басконија пред да биде отпуштен поради поднесување лажен примерок за допинг.