Евролигата ги подели премиите, Реал единствен со милионска сума

Единаесетти пат во историјата Реал Мадрид ја освои Евролигата во кошарка, откако во драматичен финиш во Каунас го совлада Олимпијакос со 79-78, со поените на Љуљ на три секунди крајот.

Со пет победи по ред, екипата на Чус Матео го направи невозможното, прва се врати од 0-2 во плеј-оф серијата до три победи, а потоа извојува две победи во три дена на Ф4. За овој успех „кралевите“ ќе заработат нешто повеќе од еден милион евра.

Парични награди на Евролигата:
1. 1.759.398 евра
2. 996.992 евра
3. 879.699 евра
4. 762.406 евра
5. 703.759 евра
6. 647.112 евра
7. 586.466 евра
8. 527.819 евра

Титулата на Реал Мадрид добива на вредност, бидејќи е извојувана без повредените Поаре и Дек и казнетиот Јабуселе.