ВИДЕО: Една од најдобрите шутерски серии и кош за победа од 18 метри!

Кошаркарите на Кливленд Кавалирс славеа во драматичен натпревар против Далас Маверикс (121-119). Овој меч заврши со една од најдобрите шутерски серии во историјата на НБА лигата. 

Кавалирси погодија дури седум тројки во низа во последните три минути, од кои пет беа дело на Марк Штрус, а две на Донован Мичел. На 2,6 секунди до крајот Пи Џеј Вашингтон заби за 118-119 за гостите. Следниот напад тргна од под кошот на Кливленд, топката веднаш дојде до Штрус кој во недостиг на време шутна од околу 18 метри и погоди за лудо славје на својот тим. 

Овој натпревар ќе остане запаметен во НБА историјата по својата завршница која беше меѓу најлудите...