Ѕвездата на Валенсија потпиша тригодишен договор со Торонто

Еден од најзаслужините за освоената титула од Еврокупот со  Валенсија, Мет Томас потпиша договор на три години со НБА-шампионот, Мет Томас. Не се познати финансиските детали во неговиот договор, но очигледно ќе добива поголема плата отколку во Шпанија. 

Минатите две сезони, Томас остваруваше просек од 12 поени 1.6 асистенција по натпревар за околу 21 минута помината на паркетите во сите натпреварувања.

Томас е најдобриот шутер надвор од НБА лигата, бидејќи реализирал 82% скок-шутеви после додавања од соиграчите, односно 99% шутеви кога бил оставен целосно сам од ривалите.