Џордан Теодор на чекор до потпис со Црвена Звезда

Македонски кошаркарски репрезентативец, Џордан Теодор, се наоѓа пред потпис со вицешампионот во АБА лигата, белградска Црвена Звезда.

Според српските медиуми, Теодор само неколку дена по Гркот Перпероглу, и официјално ќе стави потпис на договорот со белградскиот клуб.

Се очекува само потврда од Црвена Звезда и медицинските тестови, за трансферот, кој е целосно договорен, да стане официјален. Теодор минатата сезона ја мина во дресот на Милано, а претходно со Банвит во Турција беше избран и за МВП на финалниот турнир од Лигата на шампионите на ФИБА.

28-годишниот Џордан Теодор е роден во Њу Џерси, а покрај во САД, играше и во Мексико, Италија, Германија, Турција, Франција и сега Србија.