Драгиќ ќе игра на последните два меча во квалификациите за СП

Драгиќ

Искусниот плејмејкер Горан Драгиќ потврди дека ќе биде дел од репрезентацијата на Словенија на претстојните два натпревари од квалификациите за Светското првенство 2023.

Планот на 36-годишникот е да помогне Словенците да обезбедат место на светскиот собир. Меѓутоа тоа не значи дека тој ќе биде достапен за Европското првенство оваа година Моментално словенечката селекција има скор 2-2. На врвот е Финска со три победи и еден пораз, а во групата се уште Хрватска и Шведска. Најдобрите две репрезентации ќе се пласираат во следната фаза од квалификациите.

Во наредниот период Драгиќ ќе го одигра последниот меч во националниот дрес. Потоа планира да замине во репрезентативна пензија и да им остави простор на помладите.