Добриќ се разигра во клучен момент, Звезда со втора победа во финалната серија

Будуќност не успеа да спречи радост на Црвена Звезда и да се врати во финалната серија од АБА лигата. Црногорскиот гигант денес вторпат загуби на теренот на „црвено-белите“ (85-79) и пропушти можност да обезбеди прва победа пред домашните натпревари.

  • Извештај од натпреварот: 

Почетокот најави убедливо издание на домашните кошаркари. Со 30 поени во противничкиот кош, играчите на српскиот шампион тргнаа фуриозно и целосно го надиграа ривалот во првата четвртина. Но, тоа како да донесе опуштање во домашниот табор, кој максимално го искористија гостите.

Клучен период за пресвртот на Будуќност беше третиот квартал. Истиот заврши во полза на гостинскиот тим со 8-29, што беше почеток на крајот на Црвена Звезда. Фантастична партија одигра Николиќ кој беше и прв стрелец за гостите на денешната средба со 26 поени. 

Сепак, домаќинот успеа да ги консолидира редовите и во клучните моменти одигра на посакуваното ниво. Добриќ (27) го водеше својот тим во завршните моменти, кога Звезда го потврди новиот триумф.

  • Потег на натпреварот: 

Освојувач на трофејот ќе биде првиот тим кој ќе стигне до три победи во финалната серија.