Димитријевиќ и Хувентуд добија тешка група во Еврокупот

Денес во Минхен беше извршена ждрепката за вториот по квалитет европски Куп во организација на УЛЕБ, Еврокупот. Македонија ќе има еден претставник во сезоната 2019/20 во името на младиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ и поранешниот европски првак Хувентуд од Бадалона.

Каталонците денес ги дознаа своите ривали и класифицирани се во групата Ц заедно со Дарушафака, Уникс Казан, Олимпија Љубљана, Бреша и Нантер.

Победникот на Еврокупот има сигурно место во Евролигата во сезоната 2020/21. Финалната серија се игра на два добиени натпревари.

  • Состав на групите за Еврокупот за сезоната 2019/20: