Димитриевиќ даде седум поени, Хувентуд запиша нова победа

Кошаркарите на Хувентуд ја запишаа петтата победа во Ендеса лигата, откако на домашен терен во рамките на 8. коло го совладаа тимот на Обрадоиро со 83-79.

Ненад Димитриевиќ денешниот натпревар го заврши со седум постигнати поени и два скока, но беше еден од клучните играчи кон крајот на третата четвртина. Нашиот интернационалец постигна пет врзани поени и од 57-62, донесе 62-62 за својот тим пред последните десет минути. Во нив запиша уште два поени, а кошаркарите на Хувентуд го презедоа водство кон средината на последната четвртина и не го испуштија до крајот за конечна победа од 83-79.

Прв стрелец во победничкиот тим беше Aргентинецот Лапровитола со 22 поени, а на спротивната страна лидери беа Ловет и Василеидис со по 16 поени.

Следен предизвик за Димитриевиќ и неговиот Хувентуд ќе биде дуелот против Фуенлабрада исто така на домашен терен, што ќе биде нова можност за позитивен резултат.