Црвена Звезда седми меч по ред падна пред Алба и се оддалечи од ТОП-8

Белградска Црвена Звезда не го најде лекот за германска Алба, откако загуби на седми натпревар во низа (74-70) и направи чекор назад во борбата за место меѓу најдобрите осум екипи и позиции кои водат во следната рунда од Евролигата.

Српскиот тим има само една победа над овој тим извојувана во 2015 година. Оттогаш, не знае за успех против германскиот бундеслигаш. Лошиот прв квартал (24-15) ја стави Алба во комотна ситуација, а потоа иако Црвена Звезда се врати во мечот и цело време беше близу, не успеа да дојде до позитивен резултат.

Ло беше одличен кај Алба со 22 поени, додека Смит постигна 17 поени, а кај белграѓани Волтерс заврши со 18 поени, пред Калиниќ со 13 поени.

Француски Монако дома ја доби Басконија (78-68) и се заврсти на главните позиции во елитата. Одличен беше Томас со 16 поени, а поддршка му беше Бекјон со 14 поени, додека кај шпанскиот тим Петерс реализира 15 поени.

Олимпијакос не дозволи изненадување и слави на гости кај Асвел (80-94), резултат со кој го презеде второто место во Евролигата. Дорси со 21 поен и Везенков со „дабл-дабл“ од 18 поени и 10 скока беа лидери кај тимот од Пиреја, додека Стразел даде 16 поени за Асвел.