Црвена Звезда потфрли во продолжението и запиша нов пораз во Евролигата

Екипата на Црвена Звезда одново прокоцка голема можност да впише нова победа во Евролигата, откако на свој терен по продолжението загуби од Зенит, со резултат 76-80 (69-69).

Руските кошаркари квалитетно и ефикасно го отворија мечот пред српската публика и со 29 поени во првите десет минути се изборија за позитива од осум поени (21-29). Во продолжението „црвено-белите“ успеаја да се стабилизираат и да ја вратат резултатската неизвесност на натпреварот и на полувреме се замина со само два поени водство за гостите. 

По паузата Зенит доживеа вистински шок и ја почувствува моќта на одбраната на српскиот шампион. Во третиот квартал рускиот тим постигна само шест поени и Црвена Звезда ја презеде предноста, но во самиот финиш потфрли во двата правци и натпреварот замина во дополнителни пет минути (69-69). Во продолжението посвежи беа кошаркарите на Зенит кои со 5-10 заслужено ја впишаа својата дванаесетта победа во Евролигата оваа сезона.

Волтер со 19 и Холинс со 15 поени беа најпрецизни во таборот на домашниот тим, додека во редовите на Зенит прв стрелец беше Барон со 24 поени.