ВИДЕО: Црвена Звезда немоќна во Каталонија, победи за сите шпански евролигаши

Барселона на Шарунас Јасикевичиус останува осамена на врвот и по десеттото коло на Евролигата. Каталонците во „Палау Блауграна“ демонстрираа цврста одбрана и лесно ја совладаа Црвена Звезда со 76-64.

Убедлив беше и Реал Мадрид против Фенербахче, а шпанската триумфална вечер ја заокружи Валенсија со триумфот над Макаби Тел Авив (82-80). Милано го совлада Жалгирис, а Зениѕт со полн плен се врати во Берлин.

  • Барселона - Црвена Звезда 76-64:

  • Реал Мадрид - Фенербахче 94:84:

  • Валенсија - Макаби Тел Авив 82-80: 

Барселона е лидер со осум победи од девет натпревари, од кои еден извојуван по продолжение (против Панатинаикос). Најблиску пратители на Каталонците им се Баерн и ЦСКа Москва.