Црвена Звезда не се одбрани од тројките на Фенербахче и пак загуби во Евролигата

Кошаркарите на Црвена Звезда загубија од Фенербахче во Истанбул со 93-79 во седмото коло од Евролигата. Со овој неуспех АБА шампионот има скор од 1-6, додека Фенер е на врвот во елитата со шест победи и само едно реми.

Српскиот тим играше поквалитетно и помотивирано од некои претходни гостувања - водеше со шест разлика на почетокот од третата четвртина, а последен пат „црвено-белите“ беа во игра на седум минути до крајот, кога Лазиќ постигна тројка за -3 (70-67).

Сепак, по тие поени започна канонадата за три поени на Фенер. Погодија Гудуриќ и Калатес, па двапати Махмутоглу за недостижни 84-71 на нешто повеќе од четири минути до последниот звук на сирената. На крај Фенербахче се избори за убедлива победа од 14 поени разлика.

Кај Црвена Звезда најпрецизен беше Немања Недовиќ со 17 поени и 4 асистенции, а Лука Вилдоза постигна 13 поени. На другата страна најдобар меѓу момците на Димитрис Итудис беше Џонатан Мотли со 25 поени и 10 скока, а Мелих Махмутоглу реализираше 20 поени.