Цедевита Олимпија парираше, ама ја загуби драмата кај Црвена Звезда

Кошаркарите на Црвена Звезда прокнижија нова победа во рамките на АБА лигата, откако на свој паркет ја совладаа Цедевита Олимпија со 100-95. Средбата во салата „Александар Николиќ“ понуди изедначен прв дел, потоа доминантна игра на домашните и на крајот драма која заврши посреќно за Србите. 

Почетокот беше егал, двете екипи се менуваа во водството и се играше кош за кош. Слично темпо понуди и вториот период, па до полувремето ниту еден тим не успеа да се одлепи пред ривалот. На одмор се замина со највисоката позитива од шест поени (55-49), откако Лука Вилдоза даде тројка од сопствената половина. 

Звезда отвори фуриозно по паузата, со добра серија се одлепи пред ривалот и во третиот период достигна максимална предност од 17 поени. Словенечката екипа не се откажа, продолжи да се бори и ја стопи негативата, па во пресрет на финишот пријде на 95-91. Домашните со тројка и двојка пак дојдоа на девет поени, па ги испраќаа ривалите на линијата за слободни и го добија натпреварот. 

Јоги Ферел од Цедевита Олимпија беше најефикасен на мечот со 24 поени, додека Факундо Кампацо кај Звезда се истакна со 19.